USD33,05
EURO36,10
CNY0,000000
GBP42,97
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,19
GR. ALTIN2.559,55
BTC2.086.641,04

Emeklilerin Tepkisi AK Parti’yi Geriletti! Sonuçlar Şaşırttı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart 2024’te gerçekleşen yerel seçimlerde AK Parti’nin ikinci parti konumuna gerilemesinin ardında, emeklilerin tepkisinin etkili olduğu yorumları yapıldı. Metropoll araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, iktidarın emeklilere beklediği zammı yapmamasının seçim sonuçlarına etkisi ölçülmeye çalışıldı. Metropoll’un kurucusu Özer Sencar, geleceğe yönelik iddialı söylemlerde bulunanların dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

17-24 Nisan tarihleri arasında 28 ilde toplam 2 bin 235 kişiyle gerçekleştirilen ankette, katılımcılara, “Sizce emekli maaşlarına zam yapılsaydı, AK Parti yerel seçimden birinci parti olarak çıkar mıydı?” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 48,2’si “evet, çıkardı” derken, “hayır, çıkmazdı” diyenlerin oranı yüzde 45,9 olarak belirlendi. Ankete katılanların yüzde 5,9’u ise “fikrim yok/cevap yok” şeklinde yanıt verdi.

Partilere göre analiz yapıldığında, AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 66’sının “evet” yanıtı verdiği görüldü. CHP’ye oy verenlerin bu oranı ise yüzde 38,2 olarak belirlendi. Diğer partilerde ise emekli maaşlarına zam yapılması durumunda AK Parti’nin birinci parti çıkacağını düşünenlerin oranları şu şekildeydi: MHP (%62.7), DEM Parti (%31.6), İYİ Parti (%40.3), diğer partiler (%54.9), protesto (%41).

Özetle, Metropoll’un yaptığı ankete göre, emeklilere yönelik yapılan zam eksikliği AK Parti’nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde ikinci parti olmasında etkili olmuş olabilir. Ankete katılanların büyük çoğunluğu, eğer emekli maaşlarına zam yapılsaydı, AK Parti’nin birinci parti olarak çıkacağını düşünmektedir. Bu sonuçlar, gelecek seçimler için partilerin politika belirlerken sosyal kesimlerin taleplerini dikkate almalarının önemini bir kez daha göstermektedir. Ancak, anketteki sonuçların kesin bir yargı olmadığı, sadece belli bir döneme ait örneklemi yansıttığı da unutulmamalıdır. Gelecek seçimler için partilerin bu tür anket sonuçlarını dikkate alarak stratejilerini gözden geçirmeleri önem taşımaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Emeklilerin Tepkisi AK Parti’yi Geriletti! Sonuçlar Şaşırttı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!