USD32,29
EURO35,00
CNY0,000000
GBP41,51
EURO/USD1,08
BIST10.136,45
Petrol83,20
GR. ALTIN2.417,20
BTC2.251.808,36

TBMM’den Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na Onay

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek onaylandı. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı, dışişleri personelinin yetkinliklerini artırmayı hedefliyor. Vakıf, taşınır ve taşınmaz mallar edinme, kiraya verme ve kullanımını devretme yetkisine sahip olacak. Ayrıca, vakıf kendi Yükseköğretim Kurumu’nu oluşturma yetkisine sahip olacak.

Vakfın finansal kaynakları arasında bağışlar, yardımlar, konferans ve seminer gelirleri, ulusal ve uluslararası toplantılardan elde edilecek gelirler, hizmet gelirleri, eğitim ve öğretim faaliyetlerinden elde edilecek gelirler ve vize aracılık hizmetlerinden devlete aktarılacak pay bulunuyor. Bu gelirler, vakfın faaliyetlerini desteklemek ve genişletmek için kullanılacak. Kanunla birlikte, vakıf, bağışlardan doğan vergilerden muaf tutulacak ve taşınmaz mallar için ödenmesi gereken vergi ve harçlardan da muafiyet sağlanacak.

Vakfın kuruluşu için, Dışişleri Bakanlığı bütçesinden 10 milyon lira ödenek ayrılması kararlaştırıldı. Bu ödenek, vakfın başlangıç sermayesi olarak kullanılacak ve kuruluş sürecinde gerekli altyapı ve faaliyetler için finansal destek sağlayacak. Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın amaçları arasında dışişleri personelinin yetkinliklerini artırmak ve yüksek temsil kabiliyetine sahip, donanımlı bireyler yetiştirmek ön planda olacak. Vakıf, Dışişleri Bakanlığı’na büyük ölçüde destek olacak ve uluslararası temsilciliklerde etkinliklerini artırmayı amaçlayacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TBMM’den Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na Onay

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!