USD33,00
EURO36,00
CNY0,000000
GBP42,93
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,87
GR. ALTIN2.569,38
BTC2.088.686,94

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi TBMM’ye Sunuldu: İşte Taslaktaki Çarpıcı Değişiklikler!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Akademisi kurulmasını da içeren Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Öğretmenler Odası Buluşmaları”nda ele alınan Öğretmenlik Meslek Kanunu, gelecek nesillerin öğretmenlerin beklenti ve talepleri doğrultusunda yeniden incelenerek daha kapsamlı bir kanun taslağı hazırlandı.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Grubunda Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi hakkında bilgi verdi. Kanun teklifi, 39 maddeden oluşmaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda toplam 1 milyon 230 bin 402 öğretmen ve okul yöneticisi görev yapmaktadır. Öğretmenlerin yaş ortalaması 40’ın altındadır. Kanun kapsamında Milli Eğitim Akademisi kurularak nitelikli eğitim için öğretmen yetiştirme modeli zorunlu hale gelmiştir. Öğretmenlerin mesleğe hazırlık eğitimi alması planlanmaktadır.

Kanun taslağına göre, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararıyla duran kariyer uygulaması devam edecek. Uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı aranmaksızın 20 yıllık kıdemi dolduran öğretmenlere başöğretmen unvanı için başvuru imkanı sağlanacaktır. Kanun, öğretmenlerin mesleğe seçilmesinden kariyer basamaklarına kadar tüm aşamaları içeren özgün bir düzenlemeyi amaçlamaktadır.

Öğretmene yönelik işlenen suçlarda cezalar yarı oranında artırılacak. Kasten yaralama suçunda 2 yıl 3 aydan 6 yıl 9 aya kadar hapis cezası uygulanacak. Tehdit suçunda 9 aydan 3 yıla kadar ceza verilecek. Hapishane cezaları ertelenmeyecek. Öğretmene hakaret suçunda 1 yıldan 3 yıla kadar ceza verilebilecektir. Görevi yaptırmamak için direnme suçlarında ise cezalar 9 aydan 4 yıl 6 aya kadar olacaktır.

Eğitim çalışanlarının şiddetten korunmasına ilişkin hükümler, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenleri de kapsayacak. Bu hükümler, uzman öğretici, usta öğretici ve ders ücreti karşılığı öğretmenlik yapanları da kapsayacaktır. Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu, eğitim sisteminde önemli bir değişikliği temsil ederek öğretmenlerin haklarını ve güvenliğini korumayı hedeflemektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi TBMM’ye Sunuldu: İşte Taslaktaki Çarpıcı Değişiklikler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!