USD33,00
EURO35,99
CNY0,000000
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,89
GR. ALTIN2.569,21
BTC2.141.570,46

MEB, Öğretmen Meslek Kanunu Taslağı ile Milli Eğitim Akademisi’ni kuruyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmen Meslek Kanunu Taslağı’nda değişiklik yaparak Milli Eğitim Akademisi’nin kurulacağını duyurdu. Bu yeni sistem, öğretmen adaylarının atanma süreçlerini daha etkin yönetmeyi amaçlıyor. Öğretmen atamaları, artık güncellenmiş sistem üzerinden gerçekleştirilecek ve adaylar ihtiyaç duyulan alanlara sistematik olarak yönlendirilecek. Milli Eğitim Akademisi’ne kabulde KPSS puanları kritik bir rol oynayacak.

Öğretmen adaylarının almış oldukları yüksek KPSS puanları sayesinde Milli Eğitim Akademisi’ne girebilecekler. Kontenjan sayıları her bir akademi için MEB tarafından belirlenecek ve öğrenci alımları da bu kontenjanlara göre yapılacak. Eğitim süresi netleşti ve tüm öğretmen adayları minimum bir yıl akademide eğitim alacaklar. Eğitim süresi Eğitim Fakültesi mezunları için üç, diğer fakülte mezunları için ise dört dönem sürecek.

Değerlendirme süreci belirli bir sistem üzerinden yapılacak. Teorik derslerden sınava alınacak öğretmen adayları, uygulamalı derslerden danışman öğretmenler tarafından notlandırılacak. Geçme notu, bu notların ortalaması alınarak belirlenecek. Başarılı olan öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanacak, başarısız olanlar ise yeniden KPSS puanlarına göre akademiye kabul edilebilecekler.

Milli Eğitim Akademisi’nde eğitim görecek öğretmen adaylarına her ay 23 Bin TL ödeme yapılacak. Ataması yapılan öğretmenler sözleşmeli olarak göreve başlayacak ve 3 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçiş yapacaklar. Bu yeni sistemin amacı, öğretmen atamalarını daha şeffaf ve etkin hale getirmek ve öğretmenlerin ihtiyaç duyulan alanlarda görev almasını sağlamaktır.

Milli Eğitim Akademisi, 20 il merkezinde kurulacak ve öğretmen adaylarının eğitim sürecini daha etkin bir şekilde yönetmeyi amaçlıyor. Öğretmen atamaları artık bu sistem üzerinden gerçekleştirilecek ve adaylar ihtiyaç duyulan alanlara daha sistemli bir şekilde yönlendirilecek. Bu sayede, eğitim kalitesinin artırılması ve öğretmenlerin daha nitelikli bir şekilde yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu önemli adım, eğitim alanındaki gelişmeleri desteklemeyi amaçlamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
MEB, Öğretmen Meslek Kanunu Taslağı ile Milli Eğitim Akademisi’ni kuruyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!