USD33,00
EURO35,98
CNY0,000000
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,89
GR. ALTIN2.569,31
BTC2.124.717,45

İYİ Parti, TBMM’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ni tartıştı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adını verdiği müfredat programının tüm yönleriyle tartışılması amacıyla verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi için grup önerisi sundu. CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, partisi adına söz alarak Milli Eğitim Bakanlığınca Avrupa Birliği tarafından sağlanan fonların 1 milyar Euro’sunun kullanıldığı ancak bu paranın nerelerde harcandığının tespit edilemediğini belirtti. Alp, AB Sayıştayı raporlarına dayanarak 20 milyon Euro’luk usulsüzlük iddiasında bulundu.

Alp, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki mülteciler için 6 milyar Euro fon sağladığını ve bunun 1 milyar Euro’sunun eğitim alanında harcandığını söyledi. Ancak AB Sayıştayı’nın bu harcamaları denetleyemediğini ve usulsüzlüklerin olduğunu belirtti. Alp, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verileri kısıtladığını ve AB’nin projeleri değerlendirmesinde zorluk yaşadığını ifade etti.

Rapora göre, eğitim projelerinde öğretmen sözleşmelerinin feshedilmesi ve tekrar işe alınan öğretmenler için tazminat ödenmesi gibi usulsüzlükler olduğu belirtildi. AB, 8,4 milyon Euro’nun geri ödenmesini talep etti ve toplamda 19,6 milyon Euro’luk usulsüzlük tespit etti. Alp, AB’nin Türkiye’deki eğitim projelerinde yapılan harcamaların izlenmesi ve değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Alp, AB Sayıştayı’nın raporunda Türk makamlarının mültecilerin eğitimi konusunda veri toplaması gerektiği belirtildiğini aktardı. Raporda ayrıca projelerin etkisinin ölçülemediği ve sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi gerektiği tavsiyelerine yer verildi. Alp, AK Parti’ye yönelik eleştirilerini sürdürerek, yolsuzluk düzeninin devam ettiğini öne sürdü ve bütçenin kontrolsüz harcandığını iddia etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İYİ Parti, TBMM’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ni tartıştı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!