USD33,06
EURO36,11
CNY0,000000
GBP42,97
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,86
GR. ALTIN2.571,97
BTC2.077.081,22

Endonezya, Yeni Başkentine Taşınıyor, İşte Detaylar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, yeni başkent olan Nusantara’yı Doğu Kalimantan eyaletinde ziyaret etti. Yapımı yüzde 80 tamamlanan yeni başkente taşınmanın Ağustos ayında gerçekleşeceğini belirtti. Yeni başkanlık sarayı, ofis ve havalimanının tamamlanması planlanırken, bu taşınma planı daha önce Covid-19 salgını nedeniyle ertelenmişti.

Endonezya’nın mevcut başkenti Cakarta, doğal afetler, altyapı sorunları ve yer altı suyunun fazla kullanımı nedeniyle hızla batma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu sebeplerle hükümet, Cakarta’nın yükünü azaltmak ve milli serveti ülke geneline yaymak için yeni bir başkent inşa etmeye karar verdi. Bu yeni başkent doğa koruma grupları tarafından çevre kirliliğine neden olabileceği konusunda endişelerle karşılanmıştı.

Joko Widodo, yeni başkentin tamamlanma sürecinde önemli bir aşamaya gelindiğini açıkladı. Yapımı süren başkanlık sarayı ve ofisinin temmuz ayında su bağlantısının yapılması planlanıyor. Ayrıca havalimanının da ağustos ayında tamamlanması hedefleniyor. Yeni başkentin bağımsızlık günü olan Ağustos’ta açılması planlanıyor.

Endonezya, Cava Adası’ndaki Cakarta’nın kuzey kesimlerinin batma riski nedeniyle yeni başkenti taşımaya karar verdi. Cakarta’daki nüfus yoğunluğu ve altyapı sorunları da bu kararın alınmasında etkili oldu. Yeni başkent Nusantara’nın inşası doğa koruma grupları arasında endişeye neden oldu, zira Doğu Kalimantan’da yer alan ormanlık alanlarda yaşayan çeşitli türlerin yaşam alanı zarar görebilir.

Yeni başkent projesi, Endonezya’nın kalkınması ve ekonomik dengeyi sağlama amacını gütmektedir. Cava Adası’nın aşırı yükünü hafifletmek ve ülke geneline ekonomik fırsatları yaymak hedeflenmektedir. Ancak bu taşınma kararının çevresel etkileri ve doğal yaşam alanlarının korunması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Joko Widodo’nun hükümeti, yeni başkent projesini hem ekonomik hem de çevresel sürdürebilirlik açısından değerlendirmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Endonezya, Yeni Başkentine Taşınıyor, İşte Detaylar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!