USD32,77
EURO35,09
CNY0,000000
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol82,67
GR. ALTIN2.457,00
BTC2.207.047,71

E-Tebligat ile Kamuda 7 Milyar Tasarruf

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E-Tebligat ile Kamuda Dev Tasarruf: 213 Milyon Elektronik Tebligat ile 7 Milyar TL Kazanç

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun açıkladığı rakamlara göre, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) üzerinden son 5 yılda gönderilen elektronik tebligat sayısı 213 milyona ulaştı. Bu sayede kamuda 7 milyar 136 milyon 589 bin TL tasarruf sağlanırken, 126 bin 990 ağacın kesilmesi önlenerek çevreye verilen birçok zararın önüne geçildi.

Dijital Dönüşümün Öncüsü: E-Tebligat

Türkiye’de dijital dönüşüm araçlarının kullanımı her geçen gün artıyor. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu‘nun açıkladığı rakamlarla ortaya çıktı. Bakan Uraloğlu, son 5 yılda Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) üzerinden gönderilen elektronik tebligat (e-Tebligat) sayısının 213 milyona ulaştığını açıkladı.

E-Tebligat uygulaması, noter üzerinden gönderilen kâğıt tebligatlara göre zaman, maliyet ve iş gücü açısından ciddi oranda tasarruf sağlıyor. Bu sayede kamuda 7 milyar 136 milyon 589 bin TL tasarruf sağlandı. Uygulama sayesinde ayrıca 126 bin 990 ağacın kesilmesi önlenerek çevreye verilen zararın da önüne geçilmiş oldu.

KEP ile Tebligatlara Anında Cevap

Günümüzde en çok kullanılan e-dönüşüm araçlarından biri olan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), tebligat iletişiminde de kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. KEP-UETS entegrasyonuyla UETS gönderileri KEP posta kutusuna geliyor ve KEP ile tebligatlara anında cevap verilebiliyor. Kullanıcılar tebligat yanıtlarını hukuki ve yasal geçerli bir şekilde muhataplarına saniyeler içerisinde iletebiliyor.

Kullanımı standart e-posta kadar kolay olan ve elektronik ortamda hizmet veren KEP sistemi; noter, kargo, baskı, kâğıt, toner, arşiv ve lojistik gibi ihtiyaçları tamamen ortadan kaldırarak zaman ve maliyetten ciddi oranda tasarruf edilmesini sağlıyor.

Delil kutusu özelliği sayesinde; iletiyi gönderen taraf gönderimi kendisinin yapmadığını, karşı taraf ise teslim almadığını iddia edemiyor. KEP delilleri 20 yıl süreyle güvenle saklanıyor ve gerektiğinde mahkemelerde delil olarak kullanılıyor. Kâğıt ve lojistik gibi araçlara ihtiyaç duymayan KEP sistemi ağaçların kesilmesini önleyerek ve karbon ayak izini azaltarak çevrenin korunmasına da katkıda bulunuyor.

“UETS Hesabı Olan Herkes KEP Sahibi Olmalı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun paylaştığı verilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, “E-dönüşüm araçları hem kamuda hem de özel sektörde kullanıcılarına çok ciddi avantajlar sağlamaya devam ediyor. Bunun en güzel örneklerinden birini Ulaştırma Bakanımızın açıklamalarında görebiliyoruz. Posta, kargo, kâğıt, arşiv gibi fiziki ihtiyaçlar resmi evrak iletişiminde çok ciddi maliyetler yaratıyor. Kaybedilen zaman ve harcanan operasyonel güç de cabası. Dijital dönüşüm araçları ise tüm bu gereksinimleri ortadan kaldırarak tebligat iletişimini güvenle dijitalleştiriyor.” dedi.

Yıldız, UETS-KEP entegrasyonunun sağladığı kolaylıklara da değinerek, “UETS hesabı olan herkesin yani başka şahıs ve sermaye şirketleri, sonra gerçek kişilerin KEP sahibi olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
E-Tebligat ile Kamuda 7 Milyar Tasarruf

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!