USD33,00
EURO35,99
CNY0,000000
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,89
GR. ALTIN2.569,21
BTC2.141.570,46

Cumhurbaşkanı’nın Yetkileri Aynen Devam Ediyor – Anayasa Mahkemesi Kararlarına İlk Tepki!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anayasa Mahkemesi’nin 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’deki bazı maddelerin iptaliyle ilgili kararı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tartışmalara neden oldu. Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, yetkilerin tamamen iptal edilmediğini belirterek 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde bu yetkilerin devam ettiğini vurguladı. Uçum, Anayasa Mahkemesine sadece 108 konuda iptal başvurusu yapıldığını ve rektörler ile Merkez Bankası başkanı atama yetkilerinin iptal edilmediğini açıkladı.

Uçum, AYM’nin bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili iptal kararlarını değerlendirdi. Anayasa Mahkemesinin, Cumhurbaşkanının rektör ve Merkez Bankası başkanını atama yetkilerini iptal etmediğini söyleyen Uçum, bu konuların kanunla düzenlenmesi gerektiği gerekçesiyle sadece bazı hükümlerin iptal edildiğini belirtti. Ayrıca, iptallerin yürürlüğe girmesi için 12 ay süre verildiğini ve bu süre içinde TBMM’nin gereken düzenlemeleri yapması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanının rektör atama yetkisinin zaten Anayasa’dan geldiğini belirten Uçum, Anayasa’nın 130. maddesinde belirlenen usul ve esaslara göre rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından atanması gerektiğini hatırlattı. Dolayısıyla, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla Cumhurbaşkanının yetkilerinin devam ettiğini ve rektör atama yetkisinin iptal edilemeyeceğini vurgulayan Uçum, mevcut durumun kararnamelerde belirtilen şekilde devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, sosyal medya hesabından Anayasa Mahkemesi’nin 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili kararını değerlendirdi. Uçum, iptal edilen maddelerin sadece belirli konularda olduğunu ve rektörler ile Merkez Bankası başkanı atama yetkilerinin hala Cumhurbaşkanında olduğunu açıkladı. Açıklamalarında AYM’nin kararındaki ayrıntıları vurgulayan Uçum, gelişmelerin önümüzdeki dönemde nasıl etkiler yaratacağını da belirtti.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cumhurbaşkanı’nın Yetkileri Aynen Devam Ediyor – Anayasa Mahkemesi Kararlarına İlk Tepki!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!