USD33,04
EURO35,99
CNY0,000000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,27
GR. ALTIN2.559,84
BTC1.940.023,07

Bitlis’te Gösteri ve Protesto Eylemleri Yasaklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınmasına ilişkin sosyal medyada yapılan çağrılar üzerine, Bitlis’te benzer protesto eylemlerinin gerçekleşebileceği değerlendirildi. Bitlis il sınırları içerisinde, bugün saat 17.00’den itibaren 12 Haziran saat 23.59’a kadar sürecek olan on günlük periyotta, Valilik ve Kaymakamlık izni olmadıkça, her türlü gösteri yürüyüşü, açık hava ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, anket, çadır ve stant kurma, imza kampanyası, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtımı gibi protesto eylemleri 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu hükümleri gereği yasaklandı.

Valilik tarafından yapılan duyuruda, Bitlis’e girişler ve çıkışlar üzerindeki kısıtlamaların, kanunsuz eylem ve etkinliklerin önüne geçmek amacıyla belirtilen süre zarfında uygulanacağı belirtildi. Diğer yandan, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. Bu durumun sosyal medyada yapılan çağrılar üzerine gerçekleşen eylemlerin Bitlis’te de benzer olayların yaşanmasına zemin hazırlayabileceği endişesiyle alındığı ifade edildi.

Açıklamada, halkın güvenliği ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla alınan yasak kararının, mevcut durumu kontrol altına almak ve olası olayların önüne geçmek için alındığı vurgulandı. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu hükümleri uyarınca yapılan bu kısıtlamaların, yasal düzenlemelere tam anlamıyla uyulması gerektiği belirtildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada, halkın güvenliği ve kamu düzeninin korunması için gerekli tedbirlerin alındığı ve herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağı taahhüt edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bitlis’te Gösteri ve Protesto Eylemleri Yasaklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!