USD33,00
EURO36,00
CNY0,000000
GBP42,93
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,87
GR. ALTIN2.569,38
BTC2.088.686,94

BES Katılımcılarına Acil Nakit İhtiyacı İçin Yeni Kapı Açıldı: Kredi Kullanma Yolu Kolaylaştı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 28 Eylül 2023 tarihinde yürürlüğe aldığı yönetmelikle, katılımcıların acil nakit ihtiyacı durumunda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sözleşmelerini sonlandırmadan hesaplarındaki birikimlerini devlet katkısı hariç şekilde bankalara devrederek kredi kullanmalarına olanak tanıdı. Bu uygulama sayesinde katılımcılar, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilir ve birikimlerini koruyabilirler.

SEDDK 2. Başkanı Mehmet Verim, yönetmelik hakkında değerlendirmelerde bulunarak, uygulamanın haziran ayı itibariyle hayata geçtiğini belirtti. Katılımcılar bankalardan kredi kullanırken, ilgili BES hesaplarındaki birikimlerini kredi süresiyle sınırlı olarak bankaya devredebileceklerdir. Bu da finansmana daha rahat erişim sağlamalarını mümkün kılacaktır.

Verim, bankaların kredi kullanacak katılımcıların BES birikimlerine dair gerekli sorgulamaları Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) aracılığıyla yapabileceklerini ifade etti. Kredi alındığında, bankalar çekilen kredinin yüzde 20 fazlasına kadar tutarı, örneğin 100 milyar lira için 120 milyar lirayı teminat olarak isteyecekler. Bu teminatlar, Kurum tarafından belirlenen ve bankaların seçeceği emeklilik yatırım fonuna devredilecektir.

Verim, bankaların teminat olarak tuttuğu birikimin temlik fonunda değerlenmeye devam edeceğini ve kredi borcu ödendiğinde temlik fonundan çıkartılarak katılımcının tercih ettiği fonlara yönlendirileceğini belirtti. Kredi borcu ödenmediğinde ise banka temlik fonunda değerlenen payların satışını talep edecek ve elde edilen tutarla alacağını tahsil edecektir.

SEDDK 2. Başkanı Verim, alacağın devri fonlarını oluşturmak için “Anadolu Hayat ve Emeklilik” ile “Türkiye Hayat ve Emeklilik” şirketlerini yetkilendirdiklerini açıkladı. Öte yandan, eğitim, doğal afet, evlilik ve konut alımı gibi durumlarda BES’ten çıkmadan ve haklardan vazgeçmeden hesaplardan biriken tutarların yüzde 50’sini alabilme hakkı sağlayan Kısmen Ödeme Uygulaması da 1 Temmuz’da devreye alınacaktır.

Mehmet Verim, EGM ve emeklilik şirketlerinin entegrasyon süreçlerinin tamamlandığını ve test süreçlerinin başarıyla tamamlandığını belirtti. Kısmen ödeme ve alacağın devri uygulamalarının BES’e olan talebi artıracağını öngördüğünü ifade etti. Bu uygulamalar, katılımcılara geniş bir finansal esneklik sağlayarak, acil nakit ihtiyaçlarını karşılama ve birikimlerini koruma imkanı sunmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
BES Katılımcılarına Acil Nakit İhtiyacı İçin Yeni Kapı Açıldı: Kredi Kullanma Yolu Kolaylaştı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!