USD33,00
EURO36,00
CNY0,000000
GBP42,93
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,87
GR. ALTIN2.569,38
BTC2.088.686,94

ASELSAN’dan ROBOSİM Altyapısında Yapılan Radar Testleri!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ASELSAN’ın ROBOSİM altyapısıyla, KALKAN Radarı’nın yanı sıra SİPER projesinde kullanılan arama radarı da test edildi. Hava ve Füze Savunma Projelerinin geliştirme ve seri üretim dönemlerindeki sistem/alt sistem üretim, entegrasyon, test ve doğrulama faaliyetlerinin etkin bir şekilde yapılabilmesine yönelik çeşitli gelişmiş altyapılardan oluşan Hava Savunma Test ve Entegrasyon Merkezi (HSTEM) 2022 yılında faaliyete geçmişti. Tesiste yer alan altyapılardan birisi olan, ROBOSİM Açık Alan Test Altyapısı Hava Savunma Sistemlerinin zorlayıcı senaryolar altında testleri, doğrulamaları ve ekinlik gösterimi amaçlı kullanılmaktadır. Bu bağlamda ASELSAN’ın yayınladığı 2023 faaliyet raporuna göre Kalkan Radarının yanı sıra Siper projesinde kullanılan arama radarı da 2023 yılında ROBOSİM’de test edilmiştir. ASELSAN Temelli yerleşkesinde yer alan ROBOSİM, hava ve füze savunma sistemlerinin gerçek hayatta karşılaşabileceği hedeflerin yanca ve yükseliş açısal hareketlerini de içerecek şekilde açık alanda benzetimini yapabilmektedir. Bu altyapıda kablo-robot teknolojisi kullanılarak içerisine elektro-optik ve radar hedef simülatörleri yerleştirilen kabinlere yanca ve yükseliş ekseninde hareket yeteneği kazandırılmaktadır. Bu sayede tekli/çoklu hedefler içeren zorlayıcı saldırı senaryolarının açık alanda benzetimi mümkün olmaktadır. ROBOSİM altyapısıyla hava savunma sistemlerimizin testleri kontrollü, tekrarlanabilir ve güvenilir bir test ortamında icra edilmektedir.

KALKAN Hava Savunma Erken İkaz Radarı orta irtifa hava hedeflerinin 3 boyutta doğru ve hızlı tespit ve teşhisini yapan bir arama ve takip radarıdır. KALKAN Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS)’nin ana arama radarı olarak kullanılmaktadır. Çok huzmeli ve faz dizili elektronik taramalı anteni ile üs, liman, fabrika ve benzeri kritik bölgeleri koruma uygulamaları için kendi başına veya komuta kontrol sistemleri ile kullanıma uygun yapıdadır. Sistem, araç ve sensör grubundan oluşmaktadır. Operatör, araç içerisinde veya uzak komuta özelliği sayesinde araçtan ve sensörden uzakta çalışmasını sürdürebilmektedir.

SİPER Erken İhbar Radarı, ASELSAN’ın geliştirdiği bir diğer radar sistemidir. Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü öğrencisi olan Uluslararası İlişkiler ve Savunma Sanayii araştırmacısı, ASELSAN’dan İstif sınıfı Fırkateyn için sözleşme değişikliği ve tarihi bakiye siparişi haberleri hakkında da bilgilendirme yapmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
ASELSAN’dan ROBOSİM Altyapısında Yapılan Radar Testleri!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!