USD33,00
EURO35,99
CNY0,000000
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,89
GR. ALTIN2.569,21
BTC2.141.570,46

ARF Süper Bilgisayarı ve Ankara’daki Yeni Veri Merkezi Tanıtıldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara’da yeni bir veri merkezi ve Bilim insanı Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf’in adını taşıyan ARF Süper Bilgisayarı hakkında bilgiler verildi. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, insanların karmaşık hesaplamaları ve modellemeleri yapma ihtiyacı artmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak için süper bilgisayarlar geliştirilmiştir. Türkiye’nin ARF süper bilgisayarı, 35 bin dizüstü bilgisayarın gücüne eşdeğer bir işlem kapasitesine sahiptir ve dünyanın en donanımlı 313. süper bilgisayarıdır.

ARF süper bilgisayarı, 2023 yılında yatırımı yapılan doğrudan sıvı soğutmalı bir sistemdir ve yaklaşık 55 bin çekirdeğe sahiptir. Ayrıca, TRUBA’nın 80 binden fazla hesaplama çekirdeğine erişim kapasitesi bulunmaktadır. ARF ile savunma sanayisinden üretim sektörüne, ilaç tasarımından hastalık tespitine kadar birçok alanda araştırmacıların ihtiyaç duyduğu simülasyonlar eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilecektir.

Süper bilgisayarlar genellikle günlük kullanım için değil, uzun süren matematiksel problemler, fizik bilimleriyle ilgili modellemeler ve karmaşık hesaplamalar için tasarlanmıştır. ARF, dijital ikizlerin oluşturulması, iklim değişiklikleri çalışmaları, aerodinamik tasarım ve yapay zeka modellerinin geliştirilmesi gibi büyük sistemlerin modellenmesi için kullanılacaktır.

TÜBİTAK’ta gerçekleştirilen ARF Süper Bilgisayarı tanıtım törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katılmıştır. Süper bilgisayarlar, birçok güçlü bilgisayarın bir araya gelmesiyle oluşturulan sistemlerdir ve karmaşık hesaplamaları daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilirler. ARF Süper Bilgisayarı, Türkiye’nin en güçlü süper bilgisayarlarından biri olarak bilim ve teknoloji alanında önemli bir adımdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
ARF Süper Bilgisayarı ve Ankara’daki Yeni Veri Merkezi Tanıtıldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!