USD32,77
EURO35,09
CNY0,000000
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol82,67
GR. ALTIN2.457,00
BTC2.206.228,94

Ankara Üniversitesi’nde Yapay Zeka ile Akciğer Kanseri Tedavisi Yapılabilir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı, Medikal Tasarım ve Uygulama Merkezi, Akıllı Sistemler ve Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ayten Kayı Cangır ve ekibi tarafından 2020 yılında akciğer kanseri tedavisinde yapay zeka kullanılabilmesi için proje başlatıldı. Projenin amacı, tanı konulduktan sonra tedavi yönteminin belirlenmesinde yapay zekayı kullanarak hastalara daha etkili ve hızlı bir tedavi süreci sunmaktı.

Proje kapsamında, akciğer tümörünün türünün yapay zeka destekli algoritmalarla tespit edilmesi sağlandı. Böylece yapay zeka, hangi tedavinin yapılacağını belirlemekte kullanılmaya başlandı. Prof. Dr. Cangır, yapay zekanın hastalara biyopsi yapılmadan tedaviye başlama imkanı sağlayacağını belirtti. Bu sayede hastalara ek maliyet ve risklerden kaçınılarak daha hızlı bir tedavi süreci sunulabilecekti.

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan, projeye pandemi döneminde başladıklarını ve akciğer kanseri teşhisi almış hastaların dataları üzerinden çalışma yaptıklarını belirtti. Bilgisayarlı tomografi kullanarak elde ettikleri verileri yapay zeka destekli modellerle analiz ederek hastaların tedavi süreçlerini iyileştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Artık hastalarda tekrarlama riskini ve tedavi başarısını öngörebildiklerini belirten Prof. Dr. Orhan, yapay zekanın hastalıkların seyrini tahmin ederek cerrahi müdahale gereksinimini belirleme konusunda da etkili olduğunu söyledi.

Bu çalışmaların Türkiye’de uygulanmasının planlandığı belirtilirken, yapay zeka teknolojisinin tıp alanında da giderek daha fazla kullanılmaya başladığı gözlemlendi. Prof. Dr. Cangır ve ekibinin yürüttüğü proje, akciğer kanseri tedavisinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor ve hastalara daha etkili ve kişiselleştirilmiş tedaviler sunma potansiyeline sahip görünüyor. Bu gelişmeler, yapay zeka teknolojisinin sağlık sektöründe gelecekte ne kadar büyük bir öneme sahip olabileceğinin de işaretlerini veriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara Üniversitesi’nde Yapay Zeka ile Akciğer Kanseri Tedavisi Yapılabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Kontak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!